Hogyan róhatjuk le adófizetési kötelezettségeinket?

Kezdő vállalkozók számára eleinte kérdések merülhetnek fel azzal kapcsolatban, milyen módokon lehet a NAVvagy más adóhatóság felé leróni az adófizetési kötelezettségeket. Ebben próbálunk meg most segíteni.

A legegyszerűbb módszer a banki átutalás. Amennyiben rendelkezünk bankszámlával (ÁFA-alany vállalkozások számára kötelező), akár interneten keresztül történő átutalással, akár átutalási megbízás kitöltésével, és annak bankfiókunkban való leadásával teljesíthetjük az egyes adónemek befizetését. Fontos tudni, hogy a különböző adónemeket külön-külön kell befizetnünk, mivel mindegyiket más bankszámlaszámra kell befizetni. Az átutalás során — és most maradjunk a megbízásos metódusnál — fel kell tüntetnünk, a számlavezető pénzintézetünk nevét, a vállalkozásunk nevét (ami egyéni vállalkozóként a saját nevünk), a bankszámlaszámunkat, majd ki kell töltenünk a jogosult nevét és számlaszámát. Az alábbi listában megtaláljuk az összes adónem nevét (pl. NAV társasági adó beszedési számla) és a számlaszámokat, ahova az összegeket utalni kell. Ügyfeleink minden befizetési határidő előtt kapnak tőlünk egy kitöltött tájékoztatót, amiben minden szükséges információt egy helyen megtalálnak. A közelmény rovatban meg kell adnunk az adószámunkat, és hasznos odaírni a jogcímet is, hogy a bankszámla kivonaton szereplő tételekről utólag is meg tudjuk állapítani, mi hova ment (és nem mellesleg ez a könyvelőnknek is nagy segítség). Internetes utalásnál annyival kevesebb a teendőnk, hogy a számlaszámunkat és nevünket nem kell külön beirkálnunk.

Ha valamilyen okból kifolyólag bankkártyával szeretnénk leróni adófizetési kötelezettségeinket, arra is van lehetőség. Ebben az esetben be kell sétálni valamely olyan NAV-kirendeltségbe, ahol már van lehetőség a bankkártya elfogadására. Ezen kirendeltségektől itt találunk tájékoztatást.

Ha nem rendelkezünk bankszámlával, akkor készpénzátutalási megbízással (közismert nevén csekken) is lehetőségünk van fizetni. Ilyet a megfelelő nyomtatványon igényelhetünk, majd a postán feladva, a hétköznapokban már megszokott módon teljesíthetjük befizetési kötelezettségeinket.

Egyéni vállalkozók a saját jogú járulékokat és adókat forintban, az alkalmazottak után fizetendő adókat ezer forintban fizetik meg. Mindenki más minden adót és járulékot (kivéve a magánnyugdíjjal kapcsolatos összegeket) a kerekítés általános szabályai szerint és göngyölítetten, ezer forintban fizet meg. Ez azt jelenti, hogy ha egy befizetendő adó két egymást követő hónapban is mondjuk 1500 Ft, akkor az első hónapban 2000 Ft a kötelezettség, a következőben 1000 Ft (1500x2-2000).