Megéri-e 2011-ben az EVA?

Tekintve, hogy 2011-ben mind a társasági és vállalkozási nyereségadó, mind az osztalékadó radikálisan csökken, érdemes elgondolkodni azon, hogy megéri-e továbbra is (vagy első alkalommal) EVA-alanynak lenni. Ha a döntés megszületett, december 1. és december 20. között van lehetőségünk bejelenteni a választásunkat.

Először is tudni kell, hogy az EVA-alanyiságnak vannak bizonyos feltételei. Ahhoz, hogy valaki bejelentekezhessen:
- legalább 2 adóévben léteznie kellett a vállalkozásának (esetünkben 2009-től)
- mindkét évben rendelkeznie kellett tevékenységből származó árbevétellel
- egyik évben sem lehetett a bruttó árbevétele magasabb, mint 25 millió forint
- rendelkeznie kell bankszámlával (egyéni vállalkozók esetében nem elég a lakossági folyószámla)

Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, nincs min elgondolkodni, ha viszont igen, hasznos egy előzetes számítást végezni a jövő évi bevételekkel kapcsolatban. Az EVA mértéke a bruttó (ÁFÁ-val növelt) bevétel 30%-a, melynek megfizetésével lerójuk ÁFA, nyereségadó és osztalékadó fizetési kötelezettségünket (egyéni vállalkozók a cégautóadót) is, viszont semmilyen költséget nem tudunk érvényesíteni az adónk csökkentésének céljából. Ha nem lépünk be az EVÁ-ba (vagy kilépünk alóla), a nettó bevételeink költségekkel csökkentett része után 10% nyereségadót adót vagyunk kötelesek megfizetni, majd a fennmaradó összeg után további 16% forrásadót és 14% egészségügyi hozzájárulást, és amennyiben ÁFA-alanyok vagyunk, a nettó árbevétel utáni 25% ÁFÁ-t is le kell rónunk, az ismert feltételek mellett. Társas vállalkozások esetén az osztalékot nem kötelező rögtön kivenni, azt évekig halogathatjuk, azonban ilyen alacsony adómérték mellett érdemes élni a lehetőséggel, mivel később nem feltétlenül lesz rá alkalmunk.

Hogy laikusok számára is érthető legyen az egész, vegyünk egy egyszerű példát, havi bruttó 1 millió forint bevételre. EVÁ-sként ekkor a fizetendő adó éves szinten 3600 ezer Forint (12 millió*30%). Pont. Amennyiben nem vagyunk EVA-alanyok, és semmi költségünk nincs (szélsőséges eset), ugyanez így néz ki:
- ÁFA: 2400 ezer (12*200 ezer)
- nyereségadó: 960 ezer (12*800 ezer*10%)
- osztalékadó: 1382,4 ezer forrásadó + 1209,6 ezer EHO ((12*800 ezer - 960 ezer)*30%)
Összesen: 5952 ezer

Jól látható, hogy ugyanazon bevétel után EVA-alanyként 2352 ezer forinttal kevesebb adót kell befizetnünk. Ez azonban csak abban az esetben van így, ha van biztosításunk valahol máshol, és nulla forint az éves költségünk. Ha azonban csak a vállalkozásunkban vagyunk biztosítottak, és emiatt járulékokat kell fizetnünk, egész más lesz a kép, hiszen az EVA-alany nem számolhat el költséget, a nem EVA-alany viszont igen, és ezzel csökkentheti az adóalapját. Továbbra is annál maradva, hogy a béren/kivéten túl más költségünk nincs, nézzük meg, havi 100 ezer Ft bruttó bér melett hogyan változik a nyereségadós adózásunk:
- a bér utáni adókat mindkét esetben egyformán kell megfizetnünk
- ÁFA: 2400 ezer (változatlanul)
- nyereségadó: 807,6 ezer ((800 ezer - 100 ezer - 27 ezer)*12*10%)
- osztalék utáni adó: 2180,5 ezer
Összesen: 5388,1 ezer Ft, 564 ezer forinttal kevesebb, mint az előző esetben, de még mindig messze elmaradva az EVA-alanyiság nyújtotta kedvező helyzettől.

Bár úgy tűnik, mintha az EVA szinte verhetetlen lenne, könnyen előfordulhat, hogy további költségeket figyelembe véve a nyereségadózás oldalára billen a mérleg. Vegyük például a telefonhasználatot, gépkocsi költség elszámolást (még cégautóadóval is), irodaszereket és pár egyéb dolgot, és számoljuk újra az egészet így. Minden forint költséggel egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy már ne legyen vonzó az EVA, de hogy ezt biztosan megtudjuk, saccoljuk meg a jövő évi bevételeket és a költségeinket, és a fenti példák alapján számoljuk ki, melyik éri meg a legjobban.

(Természetesen a legcélszerűbb ehhez szakember segítségét igénybe venni, hiszen a fenti példák rendkívül egyszerűek, és nem lettek közben figyelembe véve apróbb tényezők, mint például a szakképzési hozzájárulás, a telefonadó, az egyéb költségekre jutó ÁFA csökkentő hatása vagy a mellékfoglalkozású EVÁ-s vállalkozó apróbb adói.)